Kanał Mrzeziński, ważny dla ekosystemu ciek wodny


Obecnie część Kanału Mrzezińskiego znajduje się granicach rezerwatu. Dokładniej 700 m od początku betonowej drogi na wale przeciwsztormowych, w kierunku ujścia do Zatoki Puckiej. Poruszając się ścieżką edukacyjną, obserwacje ptaków możliwe są na wielu fragmentach wspomnianego odcinka. Jednak zdjęcia już nie, bo zwykle wymagają zbliżenia się do bytujących tu osobników. To jednak stanowić będzie naruszenie strefy chronionej. 

Na wysokości Mrzezina, kanał ulega wyraźnemu poszerzeniu. W przeszłości odcinek ten był używany do spławiania urobku w kierunku morza z pobliskiej żwirowni. Materiał ten służył do budowy portu w Gdyni. W zbliżonej formie przetrwał do dziś, choć obecnie odcinek przyujściowy jest mocno zarośnięty i zwężony. Tam swoje żeremie mają bobry, czytaj: Bobry w rezerwacie

Kanał Mrzeziński, podobnie jak Kanał Beki pełni ważną rolę w tutejszym ekosystemie. Jest stałym zasobnikiem słodkiej wody dla gniazdujących gatunków, w rezerwacie o częściowo morskim charakterze. Choć jego poziom w upale lato potrafi znacznie się obniżyć, to jednak zachowuje wodę w przeciwieństwie do całkowicie wysychających łąk. 

Poniżej  - widok jeszcze przed rezerwatem 


W tym miejscu kanał przepływa pod betonowa drogą na wale przeciwsztormowym, wpływając w granicę rezerwatu 


Poniżej -  kanał na terenie rezerwatu (zdjęcia w ramach OTOPatrolu)